Ostala prava i povlastice
Povlastice u prometu
Pravo na znak pristupačnosti
- Pravo na znak pristupačnosti ima osoba s 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenja donjih ekstremiteta 60 ili više posto (postotak mora biti izražen na nalazu i mišljenju vještačenja).
- Znak pristupačnosti izdaje ured državne uprave u županiji nadležan za promet, odnosno upravno tijelo Grada Zagreba nadležno za promet.
- Uz zahtjev prilažu nalaz i mišljenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Hrvatske željeznice
- Povlastica donosi popust od 75 % na cijenu karte, dok je za pratitelja karta besplatna. Osoba s invaliditetom ima pravo na 4 povlastice godišnje (1 povlastica je odlazak i povratak).
- Da bi osoba ostvarila pravo na povlasticu mora biti evidentirana kao korisnik prava na povlasticu u Sektoru za zaštitu osoba s invaliditetom Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osoba s invaliditetom:
- za osobu s invaliditetom potrebna je fotokopija nalaza i mišljenja, izvod iz matične knjige rođenih
- pratnja treba fotokopiju osobne iskaznice te se kod njih potpiše izjava da pratnja nije bolesna i da može biti pratnja.
Jadrolinija
- Povlastice za prijevoz djece s teškoćama u razvoju/osoba s invaliditetom, pratnje i osobnih automobila.
- Osobe s invaliditetom ostvaruju pravo na pomoć kod kupovine karte, ukrcaja, iskrcaja ili smještaja na brodu.
- Svaka osoba kojoj je potrebna pomoć može svoj dolazak najaviti najkasnije prije početka ukrcaja na javno objavljene e-mail adrese agencije Jadrolinije koja je polazna odnosno dolazna luka broda, ovisno za koju luku je pomoć potrebna.
Porezne olakšice
Prema Zakonu o porezu na dohodak (NN 115/16, 106/18, 121/19, 32/20, 138/20, 151/22) dijete koje ima 100% invaliditet ili prima pomoć za njegu, roditelj može uvećati osobni odbitak za 1,5 osobnog odbitka. Poreznu karticu treba odnijeti na poreznu upravu za upis tog podatka.
Prava koja ostvaruju službenici i namještenici u javnim službama
Prema Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama (NN 56/2022) službenici i namještenici u javnim službama imaju pravo na:
- Zaposlenik ostvaruje pravo na jednokratnu novčanu pomoć u visini jedne proračunske osnovice ako je kod malodobnog djeteta utvrđen teži (3. stupanj) ili teški invaliditet (4. stupanj), a ostvaruje se dostavom jednog od sljedećih pravomoćnih rješenja nadležne službe:
- rješenje o pravu na doplatak za djecu (HZMO)
- rješenje o pravu na dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju (HZZO)
- rješenje o pravu na rad s polovicom punoga radnog vremena radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju (HZZO)
- rješenje o pravu na osobnu invalidninu (zavod za socijalni rad)
- rješenje o pravu na doplatak za pomoć i njegu (zavod za socijalni rad).
- Radi pokrića troškova liječenja, odnosno pokrića troškova prilikom nabave medicinskih pomagala ili lijekova, koja su prema preporuci nadležnog liječnika specijaliste iz sustava javnog zdravstva prijeko potrebiti i nenadomjestivi za zaposlenika, malodobno dijete, punoljetno dijete kojem je rješenjem nadležnog tijela utvrđena potpuna i trajna nesposobnost za samostalni život i rad ili supružnika, a pokriće troškova nije odobreno (u cijelosti ili djelomično) od strane Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje temeljem obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja.
- Zaposleniku se nadoknađuje trošak u visini plaćenog iznosa, a najviše do iznosa jedne proračunske osnovice, jednom godišnje.
- Za ostvarenje prava potrebni su:
- preporuka nadležnog liječnika specijaliste po pravilima medicinske struke,
- dokaz da je pokriće troškova zatraženo ali nije odobreno od strane Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje,
- da je liječenje, pomagalo odnosno lijek nužan i nenadomjestiv tj. nema odgovarajuće alternative koja se pokriva od strane Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Povlastice za stanovnike grada Zagreba
Besplatna godišnja pokazna karta ZET-a
- Pravo na besplatan prijevoz ostvaruju osobe s dijagnozom autizma koje:
- su trajno nesposobne za rad, privređivanje i samostalni život
- imaju vrlo teške, teže ili umjerene intelektualne teškoće i pohađaju radno-proizvodnu aktivnost, logopedski tretman ili fizikalnu terapiju
- imaju utvrđena veća funkcionalna i motorička oštećenja
- su slijepe, gluhe ili gluhoslijepe.
- Za utvrđivanje prava potrebno je podnijeti zahtjev Gradskom uredu za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Zahtjevi se predaju isključivo u pisarnicama Područnih ureda gradskih upravnih tijela Grada Zagreba.
- Popunjenom i potpisanom zahtjevu potrebno je priložiti:
- dokaz o invaliditetu (Rješenje ili Nalaz i mišljenje)
- dokaz o nezaposlenosti
- rješenje o mirovini ili zadnji odrezak od mirovine (za umirovljenike)
- potvrda o školovanju ili studiranju (za učenike i studente)
- preslika važeće osobne iskaznice.
Pravo na novčanu pomoć
- Pravo na novčanu pomoć priznaje se osobama kojima je priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja/ Pravo na novčanu pomoć korisnicima doplatka za pomoć i njegu i korisnicima osobne invalidnine ostvaruju korisnici doplatka za pomoć i njegu i korisnici osobne invalidnine utvrđeni Zakonom.
- Mogu ostvariti osobe kojima je to pravo utvrđeno rješenjem zavoda za socijalni rad, a koje žive u obitelji čiji ukupni prihodi ne prelaze 2.500,00 kuna mjesečno.
- Postupak za ostvarivanje prava na novčanu pomoć pokreće se podnošenjem zahtjeva Gradskom uredu za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom koji utvrđuje uvjete za stjecanje prava i donosi rješenje.
- Uz zahtjev potrebno je priložiti:
- izvršno rješenje zavoda za socijalni rad o priznavanju prava;
- dokaz o zadnjoj isplati naknade nadležnog zavoda za socijalni rad.